Rozwój sam w sobie nie jest celem. Jest tylko drogą do tego co my chcemy osiągnąć.

Nie chodzi o to, żeby się rozwijać, dla samego rozwijania (cokolwiek to znaczy). Chodzi o to, że jeżeli jesteś np. Trenerem personalnym na siłowni, którzy pomaga innym w kształtowaniu sylwetki,  to uczysz się jak rozmawiać ze swoimi podopiecznymi. Jak układać dla nich treningi. Nawet taki trener powinien posiadać w głowie znaczną część psychologii człowieka, bo nie zawsze nadwaga wiąże się z brakiem chęci do ćwiczeń, ale z głębszym problemem. W tym przypadku rozwój jest jednym z narzędzi poprawiających jakość pracy i zrozumienie klienta.

 

ROZWÓJ TO OGROMNE WYZWANIE

To na prawdę nie jest łatwe. Wziąć książkę i zacząć ją czytać to żaden problem. Zapłacić kasę i iść na kurs to żadna mecyja. Pójść na studia, odbębnić i czekać na dokument też jest proste. Spotkałem się z wieloma przypadkami, kiedy ktoś rozwój osobisty mylił z branżą tylko dla ludzi, którzy chcą prowadzić szkolenia, a to największe mylne stwierdzenie jakie może być.

 

Pierwsze podstawowe pytanie, powinno brzmieć – PO CO JA SIĘ ROZWIJAM?

Musimy sobie odpowiedzieć, po co my się rozwijamy. Bez tego ani rusz. Jak wcześniej wspomniałem, rozwój dla samego rozwoju jest w pewnym sensie mało efektywny. Dlaczego? No, bo nie masz gdzie zastosować wiedzy, którą zdobywasz. Jeżeli ktoś idzie na studia, to nie idzie po to, aby wybrać potem całe życie pod kierunek studiów, który skończył. (Niestety jest bardzo dużo przypadków, kiedy ktoś właśnie w ten sposób postępuje). Na studia powinno się iść po wiedzę, doświadczenie i umiejętności pod dziedzinę, którą przedtem się wybrało.

 

Uwaga co nie wyklucza, że czytanie rozwojowych książek jest bezsensowne, jeżeli nie obrało się jeszcze kierunku w swoim życiu. Ja wychodzę z założenia, że nie ważne jaką książkę zacznę czytać, zawsze wyciągnę z niej coś dla siebie. 

 

Zastanów się więc w jakiej drodze, ku czemu ma pomagać Ci dodatkowy rozwój. Czytasz książkę „How to”, ale co dalej? W pewnym sensie, dużo wiedzy, technik, sposobów ulatuje Ci jeżeli ich nie zastosujesz.

 

Drugie podstawowe pytanie, powinno brzmieć – CO MA WZMOCNIĆ MÓJ ROZWÓJ?

Te pytania są bardzo indywidualne, dlatego tutaj najważniejszą rzeczą jest to jak Ty na nie sobie odpowiesz. Ty wiesz gdzie chcesz zmierzać, bądź już zmierzasz. Ty wybierasz swoją drogę i wiesz, w czym może pomóc Ci rozwój.

 

Np. Rozwój ma wzmocnić Twoją pozycję na rynku. Spotkałem się ostatnio z miejscem, gdzie na jednej z głównych ulic centrum Warszawy, były dwa duże salony kosmetyczne. Jeden salon miał cały czas klientów, a drugi splajtował i został zamknięty. Powodem był brak rozwoju właściciela, nie prowadzenie żadnego marketingu, sprzedaży, promocji. Brak rozwoju pracowników i skończyło się niestety końcem pięknej wizji SPA.

 

Pamiętaj! Żeby móc zaobserwować rezultaty, jak bardzo pomagają Ci rzeczy, których się uczysz, musisz zapisywać to gdzie jesteś teraz i co musisz zrobić, aby być w danym miejscu.  Z odpowiednią wiedzą stanie się to realne.

 

* Uwaga, ostrzegam. Rezultaty niekiedy mogą przyjść po bardzo długim czasie. Wszystko zależy od nas jak bardzo będziemy zaangażowani.

 

Zapiszcie się do Wyjątkowego miejsca (pisane przeze mnie osobiście listy informujące o nowych artykułach, filmach, szkoleniach online), by na pewno nie przegapić.

 

CO DALEJ? 

O zapisaniu się do Wyjątkowego Miejsca już wspomniałem. Możecie też rzucić okiem na wszystkie dotychczasowe filmy, które zrobiłem na kanale Uwolnij.To Marcin Kurzępa na youtube, a trochę ich już powstało. Zachęcam wreszcie do pisania w komentarzach.

 

Chciałbym stworzyć grupę odbiorców charakteryzujących się wyjątkową kulturą. Wystarczy, że dacie w komentarzach znać, jak się Wam podobało.

 

Dzięki 🙂