Poprzez ten wpis chciałbym rozjaśnić Ci sprawę tego, że rezygnacja z niektórych pragnień jest ceną jaką trzeba zapłacić za podążanie za marzeniami. Cena konieczna, by mieć choćby szansę na ich spełnienie.Posiadanie marzeń jest znacznie bardziej niebezpieczne i ryzykowne niż sądzi większość ludzi. Ależ jaka to wspaniała przygoda. Przygoda, której kosztów nikt, kto zrealizował marzenie, chyba nie żałuje. Pięknie to napisałem 🙂

Ja płacę od ponad roku, czasem, poświęceniami, są chwile w których nie jest łatwo ale ich się nie pamięta tak na prawdę. Moja rada. NIE PRZESTAWAJ MARZYĆ, NIE PRZESTAWAJ DOKONYWAĆ POWIĘCEŃ

 

ILE ZAPŁACISZ TY?

 

A jak jest w twoim przypadku? Jak odpowiedz na powyższe pytanie? „Każda podróż ku jakiemuś marzeniu, ma charakter osobisty, a w rezultacie, tak samo osobista jest i cena jaką trzeba za to marzenie zapłacić” – świetne słowa lecz nie wiem kto je powiedział.

 

Kilka wskazówek jakie mają zastosowanie dla wszystkich, którzy dążą do realizacji jakiejś wizji.

 

1. MARZENIE JEST DARMOWE, ALE PODRÓŻ KU NIEMU KOSZTUJE 

 

Na początku wszystkie są wolne od przeszkód. Jasne, gdy zaczynasz o czymś myśleć to na prawdę wspaniale. Widzisz mnóstwo możliwości. Jesteś pełen entuzjazmu. Koszty na tym etapie Cię nie interesują. Jest jednak moment, kiedy musisz wyjść z roli  myśliciela o marzeniu w role kogoś, kto je kupuje. Inaczej nie stanie się rzeczywistością jeśli ktoś za to nie zapłaci.

 

Jeśli chcesz je zrealizować, musisz być gotów ponieść koszt podróży. Dlatego jest tak dużo ludzi, którzy myślą o swoich marzeniach, a tak mało tych którzy je kupują.

 

2. KOSZT TRZEBA PONIEŚĆ WCZEŚNIEJ, NIŻ SĄDZISZ  

 

Wiele ludzi wie, że któregoś dnia będzie musiało ponieść koszt. Jednak nie zdają sobie sprawy, że ten dzień nadejdzie szybciej, niż się im wydaje. Jeśli jesteś już w podróży to wiesz o czym mówię. Marzenia wydobyte na światło dzienne tworzą konflikt. Marzenia wywołują kryzys.

 

Gdy zaczynasz mówić o swoim marzeniu, gdy zaczynasz stawiać pierwsze kroki w jego kierunku to zaczynają pojawiać się problemy. Zmierzenie się z rzeczywistością, może być jak zimny prysznic. Ludzie nie spodziewają się tego i dlatego wielu ulega zniechęceniu. Jedni odkładają  je na później inni w ogóle rezygnują.

 

To na pewno już słyszałeś jak ludzie w średnim wieku, np. 40 letni z żalem mówią jak żałują jak zaprzepaścili w młodym wieku swoje marzenia, o ścieżce zawodowej, której nie wybrali, o nie wykorzystanej okazji, o zaniedbanej i skazanej na rozpad relacji.

 

Z marzeniami jest tak jak z pieniędzmi, im wcześniej zainwestujesz tym będzie większy zysk – czas pracuje na Twoją korzyść. Pomyśl, że zaczynasz w wieku 20 lat prace nad realizacją marzenia. Co by było gdybyś przez kolejnych 20 lat pracował na tym? Co by z tego wyszło?

 

Pomyśl o tym, co otrzymasz jeśli w ogóle się nie poświęcisz i nic nie zainwestujesz? Lepiej doczekać chociażby częściowego spełnienia marzeń, niż zupełnie zrezygnować i później mieć do siebie żal.

3. CENA JEST WYŻSZA NIŻ SIĘ SPODZIEWASZ

 

Jak już wspomniałem, każda cena jest, ale jest też wyższa niż Ci się wydaje co najlepsze. Myślisz, że któryś człowiek, który doszedł do sukcesu powiedział, że „dostanie na szczyt, okazało się łatwiejsze niż spodziewałem”? Każda osoba, która je urzeczywistniła ma za sobą prawdziwą drogę przez mękę.

 

Im większe marzenie tym większa cena. Jak ją zapłacić? Wystarczy nie przestawać!

 

4. KOSZT NIEJEDNORAZOWY, PŁACISZ WIELE

 

Sam jestem w szoku. By pójść dalej musisz coś oddać. Ja ilekroć stoję przed koniecznością kolejnego poświecenia się, czy wyrzeczenia, ilekroć stwierdzam, że oto znowu muszę zapłacić, przypominam sobie, że aby pójść dalej, muszę coś oddać.

 

Gdy pokonujemy kolejny etap wspinaczki jest ciężej. Im wyżej tym ciężej i każdy bagaż może być utrudnieniem. Gdy pokonujemy kolejny etap wspinaczki i wkraczamy w nowy. Stajemy przed decyzją, czy nieść dalej wszystkie rzeczy, czy odłożyć te co nie będą pomocne w dalszej drodze.

 

Większość ludzi zawiera w swoją podróż marzeń i zbyt wielki bagaż. Ludzie sukcesu zaś podczas wspinaczki pozbywają się zbędnego balansu, ułatwię sobie wejście na wyższy poziom. Płacenie za realizacji się nie kończy. Podróż trwa tylko wtedy, gdy nie przestajesz płacić. Dalej chce zajść tym więcej musisz oddać. Im wyższa cena jaką płacisz, tym większa radość jak odczuwasz gdy w końcu Twoje marzenie staje się rzeczywistością. Im większe inwestycja tym większy emocjonalny zwrot.

 

5. ZDARZA SIĘ, ŻE CENA JEST ZA WYSOKA

 

Tak, to prawda, że marzenie ma swoją cenę, lecz nie jestem przekonany, że trzeba być gotowym ponieść każdy koszt, byleby osiągnąć cel. Niektóre koszty są po prostu zbyt wysokie. Są ludzie którzy w pogoni za marzeniami poświęcają swoje wartości, rodzinę i zdrowie. Takiej  ceny nie byłbym skłonny zapłacić.

 

Jeśli rujnujesz swoje zdrowie i poświęcasz rodzinę to choćbyś chciał spełnić swoje marzenie, nie będziesz w stanie się z tego cieszyć. Nie możesz pozwolić, żeby marzenie dyktowało Ci wartości. Raczej Twoje wartości powinny rządzić tym o czym marzysz. Gdy jest na odwrót koszt staje się za wysoki.

 

Jaka cena jest za wysoka dla ciebie i twojego marzenia? 

 

Co chcesz chronić za wszelką cenę. Zapisz to lecz lepiej, żeby tych punktów nie było dużo. Skup się na tym co najważniejsze bądź gotów poświęcić wszystko inne.

 

Do zobaczenia,
Marcin Kurzępa