To zastanawiające dlaczego szukamy książek i filmów odnoście poczucia własnej wartości, a tak mało na temat własnej skuteczności. Ten post będzie oparty o informację odnośnie psychologii biznesu. Przybliżę Ci, na czym polega poczucie skuteczności i jak można ją w sobie kreować.

 

Zacznijmy najpierw o wytłumaczeniu sobie czym jest przekonanie o własnej skuteczności. To przekonanie u danej osoby, która czuje, że ma możliwości to utrzymywania kontroli podczas działania np. w nieprzewidywalnych, czy nawet stresujących sytuacjach.

 

W jaki sposób można dostrzec i po jakim słownictwie rozróżnić, czy dana osoba czuje własną skuteczność? Trzeba tutaj zaznaczyć, że są rożne sfery w życiu na których to funkcjonuje.

 

 – Sfera dotycząca różnych aktywności, taka ogólna. np.”dobrze sobie radzę w życiu”, “jest, Ok”

 

 – Strega dotycząca naszych działań (konkretnych) np. oczekujemy od siebie skuteczności. To bardzo dobre i zdrowe podejście dla młodych osób. Bardzo często powtarzam, że gdy jesteśmy w wieku 20-30 lat to musimy naprawdę pracować na swoją przyszłość. Czytać sterty książek, uczestniczyć na szkoleniach, wyrabiać umiejętności i kształcić się z dziesiątek różnych dziedzin. Wszystko to po to, że gdy będziemy mieli więcej obowiązków, normalnych w życiu np. takich jak dom, rodzina, codzienna praca u kogoś albo u siebie, to nie będziemy mieli tyle komfortu co teraz kiedy jesteśmy młodzi. Dobrze ale przejdźmy do rzeczy. Oczekiwanie własnej skuteczności: „potrafię dobrze przygotować się do egzaminu”, “potrafię wytrwać przy zadaniu xyz, do końca, aż je zrealizuje” 

 

 – Stefa dotycząca rezultatu konkretnego działania. Nazwijmy ją oczekiwaniem sukcesu. Objawia się w stwierdzeniach „uzyskam dobrą ocenę na egzaminie”, “zarobię tyle pieniędzy, że wystarczy na moje wszystkie opłaty w tym miesiącu” itp.

 

 

 

Dlaczego poruszyłem taki temat i opisuję go w bardziej psychologiczny i potwierdzony sposób? Ponieważ przekonanie o własnej skuteczności wiąże się z ważnymi umiejętnościami potrzebnymi ludziom wkraczającym na swoją drogę życiową. 

 

Przekonacie o PWS:

 

 – Mobilizacją do działania, gotowością do zainwestowania tyle energii, czasu i wytrwałości w wykonanie zadanie ile trzeba

– Wiąże się z dobrym nastrojem (wewnętrznym optymizmem i nadzieją). Jak się czujesz kiedy robisz coś co lubisz/potrafisz i chcesz zrobić? No pozytywnie. Wiesz, że to zrobisz do końca.

 

– Myślami i uczuciami, które idą razem w parze z działaniem celowym. Według mnie najważniejszą kwestią z której musimy zdać sobie sprawę to, w młodym wieku myśleć o tym co chcemy robić w swoim życiu i jak będziemy zarabiać. Największą bolączką ludzi jest brak pieniędzy. 75% osób w Polsce w ogóle nie oszczędza, najwięcej kłótni w małżeństwach jest o pieniądze. Nie chciałbym tylko naciskać na skuces i pięcie do góry. Doskonale dla nas zrzumiałe powinno być to, że każdy chce żyć na swój sposób. Jednemy wystarczy praca w firmie i kogoś, a ktoś inny tą firme chce założyć, ale ważne jest aby zarabiać tyle, żeby na wszystko wystarczało, a po drugie, żeby sprawiało przyjemność to co robimy.

 

– Większym wysiłkiem wkładanym w realizację zadania

 

– Wysoką motywacją, ale taką, że jak będziesz w sytuacji, gdy zadanie do wykonania będzie powyżej Twoje osobistego standardu to zwiększysz wysiłki w jego wykonanie. Na tym polega PWS, że nie odpusisz sobie, tylko będziesz przekonany o swojej skuteczności.

 

 

To ważny artykuł ze względu na powagę tej umiejętności/ przekonania. Da się zauważyć w tym co mówią niektóre osoby jak i nawet my, w chwilach zwątpienia, czy trudności. Nie możemy się poddawać, a wręcz musimy sobie pomagać i nawzajem wspierać. Potrzebujemy ludzi silnych, którzy chcą się rozwijać i wzrastać, co nam po tym, kiedy będziemy się krytykować, albo przechodzić obojętnie.

 

Chciałbym znać Twoje zdanie na temat tego wpisu, co Ty o tym sądzisz. Jak ty postrzegasz poczucie własnej skuteczności, a każdy lajk, czy komentarz będzie dla mnie na wagę złota. A jeżeli chcesz dostawać więcej wpisów to…

 

CO TERAZ ZROBIĆ?

Jeśli lubisz czytać mojego bloga to zapisz się na newsletter. (kliknij obok, lub wejdź na https://marcinkurzepa.pl/newsletter/ ) Będziesz świadomie wybierać, czy chcesz dany wpis przeczytać czy też nie. Fanpage możesz zostawić jak jest, będę się na nim nadal udzielał, bo lubię. Szybkie myśli, jakieś fotki, takie rzeczy. Ale jeśli chodzi o wpisy – treść bloga – to, co tworzę, to newsletter i tyle.

Z pozdrowieniami,
Marcin Kurzępa