O czym warto pamiętać na początku oraz jakich błędów unikać? Z jakim podejściem/świadomością powinniśmy ruszyć w drogę odkrywania i uwalniania naszego potencjału?

1.NIE PRZESTAWAJ

Jacek Walkiewicz powiedział piękne słowa:

“Łatwo powiedzieć komuś masz potencjał, możesz być kim chcesz. To prawda, ale na to, żeby być kim chcesz, potrzeba nieraz 15 lat. Tego się już nie mówi, a ludzie oczekują, że rezultaty będą już dziś.”

Są takie momenty, w naszym życiu, w których czujemy „Czy to co robię, jest na pewno tym co chcę robić w życiu?”. Zastanawiamy się. Szukamy, a wielu z nas się poddaje, zanim odkryje swój potencjał. Ja miałem wiele takich momentów i mogłoby mnie tu nie być gdybym, w którymś momencie się poddał. Każdy z nas odkryje w sobie swój potencjał. Jednej osobie zajmie to mniej czasu drugiej więcej, w zależności od tego jak bardzo będzie ciekawy co w niej jest jego potencjałem, co chce robić w życiu i co lubi robić.

Ja jak zacząłem nad sobą pracować, byłem tak zdesperowany, że siedziałem na lekcji i tak jak za karę się pisze (jak byliśmy mali) po 100x „nie będę czegoś tam…”, tak jak cały czas pisałem, „Co ja chce w życiu robić?” „Co ja chce w życiu robić?”. Dlatego teraz wiem, że muszę cały czas się wspierać, aby być cierpliwym, nieustannym w działaniu, mimo małego ruchu na mojej stronie, odwiedzin, dalej robić to co robię.

BYĆ CIERPLIWYM

Ja wyrwałem jak strzała, chciałem od razu być i mieć to na co ludzie pracują dekadami i latami. Wystarczająco wiele razy już się spaliłem na tym, że chciałem wszystko, szybko, na raz i od razu. Odkąd zrozumiałem i poczułem, że nie muszę pędzić tylko robić tyle ile mogę każdego dnia i tyle. Bez pośpiechu, ale każdego dnia stawiać krok do przodu. Od razu czuje wewnętrzny spokój i zadowolenie.

Kiedy od kilku miesięcy realizuje swoje marzenie, czyli poznaje historię ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli poprzez robienie z nimi wywiadów i pytam takiego przedsiębiorce, który zaczął na studiach pracować nad swoim pomysłem i ma już prawie 10 lat firmę na rynku, „Co byś doradził młodej osobie, która dopiero zaczyna z biznesem? On odpowiada, żeby był cierpliwy i wytrwały w konsekwencji. I to jest standardowa cecha, to jest nawyk, który każdy z nas powinien mieć wyruszając w życie. To straszne ile potencjałów nie wyszło nigdy na powierzchnie przez to, że osoba się poddawała.

Chcesz dowiedzieć się co jeszcze 28 letni Patryk, który zarabia prawie 4 mln rocznie i jest jednym z większych dystrybutorów słuchawek w Polsce, powiedział mi podczas wywiadu? Doradził nam młodym, aby zająć się rozwijaniem 3 pomysłów i testowaniu ich na rynku, który się sprawdza i sprawia mi przyjemność. A potem sprawdził, który pomysł się rozwija, a który sprawia mi przyjemność i to zaczął robić. Jest w ten sposób 3x większa możlwiość, ze coś uda nam się stworzyć niż mielibyśmy siedzieć na jednym tematem 3 lata na studiach i dowiedzieć się, że to wcale nie działa i nikomu nie jest potrzebne.

Obejrzyj 2 z 3 części filmów z konferencji Stairway To Motivation w Lublinie, na której bylem jednym z prelegentów przed 300 osobową publiką młodych osób. Mówiłem o uwalnianiu swojego potencjału.  Zobacz film:

2.MŁODOŚĆ TO NAJLEPSZY MOMENT

Żyjemy tylko krótką namiastkę czasu. Średnia wieku człowieka to 80 lat.

– Jeżeli teraz zaczniemy poszukiwać potencjału i damy sobie na to 5-10 lat. To najpóźniej od 30 roku życia już będziemy robić to co sprawia nam przyjemność.
– Nie mamy ograniczających przekonań, automatycznie wierzymy w to co robimy, mamy nadzieje i pomysły. Nie doświadczyliśmy pracy, która mogłaby zostawić po sobie jakies przekonania, czy nie przyjemne doświadczenia.
– Ludzie, którzy zaczeli prace po studiach w wieku 25 lat, u kogoś w pracy, mają pewne pensje, bo od razu dostają wypłatę, poszli tą łatwiejszą drogą, i po takich 20 latach pracy, szef ich zwalnia, mówi, zobacz baska i gienek, taki spytny kurzępa przejmie twoje stanowisko, dajmy mu się sprawdzić, zrostaja na lodzie z niczym. A gdybyś wybrał tą ciąższą drogę, nie miał od razu pensji, ale rozwijał swoją firme przez 20 lat to ciekawe jakby jego zycie wyglądało w wieku 50 lat.

To tylko trzy z tydziestu przykładów, jakimi można odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego warto zacząć w młodym wieku pracować nad swoją przyszłością? A Twoim zdaniem, dlaczego jeszcze warto zacząć w młodym wieku? Podziel się w komentarzu swoim zdaniem na ten temat.

Z pozdrowieniami,

Marcin Kurzępa