W tym rozdziale pokażę Ci wiele technik jak można poradzić sobie z wymówkami, pokaże Ci jak ja sobie z nimi radzę, jak pojawiają się w społeczeństwie, jak nie zarażać się tym od ludzi, jak zwalczać wśród swoich znajomych wymówki.

Idea „Stop Wymówkom” jest moim autorskim sloganem, który zaraz po idei „Uwolnij to” rozprzestrzeniam. Możesz zakupić sobie produkty na stronie www.stopwymowkom.pl

 

ZACZNIJMY OD WYJAŚNIENIA IDEI

Wmawiasz sobie i próbujesz uwierzyć w coś, dzięki czemu usprawiedliwisz się od zrobienia tego co powinieneś zrobić. Jeżeli nawyk tworzymy powtarzając, to jaki nawyk w sobie wyrabiasz mając wymówki? Sam sobie odpowiedz na pytanie, odpowiedź jest prosta. Stawiając czoła wyzwaniom, buduje się charyzmę i uczy, że nie jest to takie ciężkie jakie w pierwszej myśli się wydawało.

Bezpieczne życie z reguły wiedzie do późniejszych żalów i wyrzutów. Miałem wiele razy momenty, w których chciałem wszystko rzucić i najchętniej nic nie robić. Po takiej myśli, trząchałem głową i mówiłem „no nie! Czyżbym chciał sobie tak łatwo odpuśić? To nie możlwie!”. To umiejętnść podtrzymania się na duchu w takich momentach decyduje, czy będziesz iść dalej ku realizacji swoich wizji.

Pragnąłem mieć własną idee. Pragnąłem mieć coś co będzie mnie podtrzymywało w chwilach słabości. Coś co będzie mnie wspierało. Tak powstała idea Stop Wymówkom. Miałem już dość słuchania do okoła swoich znajomych, czy ludzi których spotykałem, którzy narzekali i mieli wymówki, że czegoś nie zrobią, bo coś…

Od małego się nasłuchałem, nie możesz czegoś zrobić, bo tak. Kiedy wychodziłem z jakimś ponad przeciętnym pomysłem słyszałem „o to Ci się nie uda, bo…” Nawet w szoku byłem kiedy rozmawiałem z rodzicami na temat pracy, tego, że może mogli by mieć jeszcze lepszą i lepiej płatną, słyszałem z tego co mówili, że pełno w nich ograniczeń myśleniowych.

Pod żadnym wypadkiem nie chcę się uważać za osobę, która jest nie ograniczona, a wręcz przeciwnie. Każdego dnia pracuje nad swoim myśleniem, staram się kontrolować to w jaki sposób w głowie nazywam dane sytuacje.

Pomimo tego, że kiedy piszę ten artykuł, obchodzimy 25 rocznicę od powstania internetu, tak zapotrzebowanie na strony jest tak duże, że po wrzuceniu filmu, w którym opowiadam, że tworzę strony www i zapraszam do współpracy, tak w ciągu doby potrafiłem dostać 50 zapytań o ofertę, a zysk ze stworzenia 2 stron przewyższa moją wypłatę codziennej pracy na etacie. (Właśnie dostałeś podpowiedź w jaką branżę warto wejść)

 

PRZESTAŃ SIĘ OGRANICZAĆ I ZACZNIJ DZIAŁAĆ TERAZ

Rozwój nie jest celem. Chcesz wiedzieć co jest Ci potrzebne, aby zacząć działać? Potrzebujesz mieć powód, dla którego miałbyś wstać rano i pracować. Powód ten ma być dla Ciebie tak ważny, aby był dla Ciebie motywacją. Potrzebujesz wiedzieć co chciałbyś robić, a to nie jest proste.

Chodzi o konkrety, rozumiesz? Powoli kończymy nasze spotkanie w tej książce, nie chciałbym, abyś skończył ją z myślą, że jest łatwo uwolnić siię od ograniczeń i wieść życie na wystarczającym poziomie, ale jest warto, na prawdę warto pracowąć, aż osiągnie wolność. Wolnośc od myśli, że może nie wystaczyć nam pieniędzy, od myśli, że chcielibyśmy realizować swoje pasje, lecz pracujemy w jakiejś marnej pracy, bo zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe. Patrząc z perspektywy młodego człowieka na życie, wiem jedno. Nigdy nie chciałbym go tak przeżyć. Chcicałbym dawać z siebie maxa i żyć na maxa.  Wolę, abyś wyszedł z przekonaniem, że jest cholernie cieżko w życiu coś osiągnąć, bo się przynajmniej nie zdziwisz, jak Ci się nie będzie udawać.

To tak jak ja sobie zacząłem mówić „Stworzą firmę, bo o tym marzę” i na tym bym zakończył.Dosłownie 13 miesięcy dzieliło mnie od stworzenia marki, mojeko statupu. Przez ponad rok intensywnie pracowałem nad każdym detalem, dopracowywałem ale nie po cichu na stychu tylko czego bym nie wymyślił, wrzucałem to w internet do ludzi i testowałem, sprawdzałem reakcje, na co jest odrzew, co interesuje ludzi, a co nie. I czy dowiedziałem się dużo? Nie, bo co o jest rok… Po 5, 10 latach będę mógł porządnie stwierdzić, co i mi sprawia przyjemnośc, w czym się odnajduje i to co ludzie lubią w moim biznesie oraz jakie korzyści czerpią z tego co robię.

Na początku wypisałem wszystko co wiedziałem, że powinienem zrobić i w domyśle. Następnie rozłożyłem to na mniejsze kawałki i potem jeszcze mniejsze. Nie chodzi o to żeby się zastanawiać nad największą rzeczą, zacznij to robić i poczujesz ze to nie to jeśli nie to i inna rzecz.

Co odpowiesz na pytanie. Co chcesz robić w życiu? Większość młodych nie wie. To nic. Spokojnie 99% ludzi na świecie nie wie co chce robić. Według mnie młodzi nie powinni się tym dołować, bo są młodzi, mają czas, ale niech zaczynają robić to teraz. Teraz w młodości warto zacząć się podpytywać.

Ja oczywiście byłem niecierpliwy i głody na tyle, że wiesz, tak jak się kiedyś pisało za karę „nie będę więcej pluł na basię” x100 tak ja siedziałem na lekcji zawodowej i pisałem „co chcę robić w życiu”, „co chcę robić w życiu”. Wszyscy pracowali na komputerach a ja odosobniony pisałem coś na kartce. Pamiętam ten moment, kiedy na kartce pojawił się cień, podniosłem głowę i zauważyłem kiwającego nauczyciela głową.

 

NIGDY NIE DOWIESZ SIĘ CO LUBISZ ROBIĆ, JEŻELI NIE BĘDZIESZ DOŚWIADCZAĆ I PRÓBOWAĆ. NIE MOŻESZ O CZYMŚ ZAMARZYĆ JEŻELI TEGO NIE ZOBACZYŁEŚ, NIE DOTKNĄŁEŚ… TAK SAMO NIE DOWIESZ SIĘ CZY JEST TWOJA PRAWDZIWA PASJA JEŻELI NIE BĘDZIESZ PRÓBOWAĆ ROBIĆ NOWYCH RZECZY. 

Myślisz, że jeżeli powiesz sobie, że interesujesz się budownictem to będzie z głowy? Nie kochany. To dopiero jedna część układanki. Bo jeżeli mówisz o budownictwie to znaczy, że interesuje Cię kopanie rowów, czy budowla pięknych willi, czy może wierzowców? Lubisz zarządzać tą budowlą, czy być osobą która buduje?

Myślisz, że kiedy ja powiedziałem i poczułem w sobie, że podoba mi się przemawianie publiczne, przekazywanie swojego punktu widzenia. Nauki, potem testowania, wyciągania wniosków, kondesowania i przekazywania wiedzy dalej, że na tym koniec? Nie.

Na początku próbowałem ubierać się w garnitur, koszule, pantofle, marynarki i budować taki wizerunek, bo chciałem naśladować innych i wydawało mi się, że tak powinienem lecz po roku czasu nie mogłem się w tym odnaleźć. Mówiłem jakimś językiem sztywnym, stałem prosto itp. Kompletnie nie mój styl. Jeździłem dalej i podgądałem innych z branży, testując to na sobie i powoli gdzies odnajduje, ale czy wiem, czy przy tym zostane? Nie wiem, szukam dalej, co mnie w tej dziedzinie kręci, dlaczego ja chcę to robić, szukam. Teraz wiem, że wolę luźny styl, koszulka zwykła, ludzki język, marzą mi się bajery na scenie, posiadanie gadżetów, odgrywanie roli, ale keidy zacznę bardziej to robić, aby przekonać się czy na pewno tak bym chciał, wtedy sie przekonam, jeżeli okaże się, że to nie to, to będę szukał dalej.

Widzisz teraz o co mi chodzi? Poszukiwanie nie jest łatwe, wielu nie daje rady. Łapią się za jeden temat, nie czują go i porzucają. Zamiast być wytrwałym i nie zarzuzać się wymówkami, „a bo to mi się nie podobało, więc mnie to nie kręci, nie nadaje się do tego” i szukać dalej, to się poddają na starcie!

 

Z pozdrowieniami,

Marcin Kurzępa